Nye tal fra Ingeniørforeningen (IDA) og Rambøll Management viser at hele 68 procent af de mindre danske teknologi-virksomheder mangler ingeniøruddannede medarbejdere. Det skriver Børsen Online. Blandt de adspurgte virksomhedsledere svarer 55 procent, at manglen på kvalificerede medarbejdere begrænser virksomhedens vækst.
Mere end halvdelen kan fortælle, at de mister ordrer, fordi der mangler ingeniører i virksomheden. Tallene viser, at de mindre teknologivirksomheder er hårdere ramt af medarbejdermangel end gennemsnittet af de danske virksomheder, hvor det kun er en tredjedel, der direkte mister ordrer.
IDA's formand Lars Bytoft mener at forklaringen kan være, at nyuddannede ingeniører især søger mod store og kendte virksomheder. Foreningen konstaterer, at virksomhederne skal tænke mere langsigtet og blive bedre til at gøre opmærksom på sig selv.