Netstandard giver kvaler i Odense

Det volder kvaler for Odense Kommune at overholde den internationale netstandard W3C på kommunens nye hjemmeside.

Selv om it-folkene hos Odense Kommune har bestræbt sig på at siden skal leve op til W3C-standarden for udformningen af netsider, så kniber det alligevel med at få kommunens nye portal www.odense.dk til at makke ret.

»Den kan ikke læses i Mozilla og Firefox-browsere, og på nogle sider får brugerne ikke vist printer-ikoner og lignende, selv når de bruger Internet Explorer,« forklarer John Bonnerup Nielsen, funktionsleder for it-sikkerhed og internet i Odense Kommune til IT-avisen ComON.

Kommunens nye hjemmeside gik i luften tidligere på ugen, og kommunens it-folk samt leverandøren arbejder nu på højtryk for at alle, uanset browser, kan bruge siden.

John Bonnerup Nielsen forklarer, at det som udgangspunkt har været intentionen at leve op til W3C-standarderne.
»Vi har ikke indtænkt, at den skulle kun bruges af alle browsere, men den skulle overholde W3C-standarden,« understreger John Bonnerup Nielsen.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet