Hollywood angriber web-tv site

Filmindustrien i USA har lagt sag an mod web-tv sitet RecordTV.com. Branchen anklager sitet for at overtræde loven om ophavsrettigheder.

RecordTV.com fungerer som en ”video-maskine”, hvor brugerne kan optage programmer fra tv og se dem senere. Tjenesten er skabt af amerikaneren David Simon som en gave til sine børn, men interessen for sitet er eksploderet og tiltrækker ifølge Simon omkring to millioner besøgende om dagen, skriver CNet news.


Den amerikanske filmindustri har nu sagsøgt Simon for et milliardbeløb, fordi de mener han bryder loven om ophavsrettigheder ved at optage tv udsendelser. Industrien kræver op til 150.000 dollar, eller cirka 1.2 millioner kroner, per udsendelse han har optaget og distribueret.


RecordTV.com er i øjeblikket lukket ned mens David Simon overvejer, hvad han skal stille op mod anklagen. Ved lignende sager har filmindustrien vist, at de ikke stiller sig tilfredse før sitet lukkes helt ned. Tidligere har de haft held til at lukke for webstedet iCraveTV, der sendte tvudsendelser ud via Nettet.


(Kilde: CNet News)

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S