DVD-udlejer blotlægger mailadresser

DVD-udlejeren Digitarian glemte at sløre e-mail adresserne i cirka 100 mails til kunder. Det er i direkte strid med Datatilsynets regler på området.

»Digitarian videregiver ikke oplysninger om din e-mail adresse til andre. Vi benytter kun adressen til information eller tilbud i forbindelse med vores service.« Således står der på hjemmesiden hos firmaet Digitarian, der udlejer DVD-film via nettet.

Men denne beroligelse af kunderne viste sig i weekenden ikke at holde helt vand. 100 af firmaets kunder modtog således lørdag en mail fra firmaet, hvor de tydeligt kunne se de andre modtageres mail-adresser. En sådan blotlægning af e-mailadresser betragtes ikke blot som en særdeles uprofessionel håndtering af kundeoplysninger, men det er også i direkte i strid med afgørelser fra Datatilsynet.

Normal praksis er at firmaer lover kunderne, når de oplyser mail-adresserne, at de ikke vil blive misbrugt til spam og lignende men kun til at informere om nye tilbud og tiltag. Men ved at offentliggøre adresserne, risikerer man netop at mails'ene havner i virusinficerede indbakker, med den konsekvens at adresserne udnyttes til at sprede endnu mere vira og spam.

Hos Digitarian beklager operationsdirektør Lasse Jensen affæren.
»Det var en menneskelig fejl, som vi beklager meget,« siger Lasse Jensen, der nu har udsendt endnu en e-mail til kunderne, denne gang med en beklagelse.

Han oplyser at Digitarian udsendte to mails med utilslørede e-mail adresser med omkring 50 modtagere af hver mail.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S