Pentagon redder Iridium-netværk

Det globale satellit-netværk Iridium bliver alligevel ikke skrottet. En kontrakt med Pentagon betyder at systemet bevares i de næste to år.

Den amerikanske stat er en af Iridium's største kunder med over 2.000 telefoner. Iridium bruges også af den amerikanske kystvagt, efterretningstjenesten og narkopolitiet. Men Iridium LLC gik i betalingsstandsning tidligere på året, og hovedaktionæren Motorola havde annonceret, at man ville begynde med at skrotte de 80 satelliter i geostationært kredsløb i denne måned.


Tilsyneladende har forestillingen om en regn af satellit-affald ned på Jorden fremkaldt store bekymringer hos Clinton-administrationen. En undersøgelse af Motorola's plan viste at chancen var 1 ud af 10.000 for at mennesker bliver ramt af faldende rumskrot. Det meste af satelliten vil sandsynligvis brænde op i atmosfæren, men brændstoftanken vil måske modstå varmen.


Pentagon begrunder sin beslutning om at redde Iridium med frygten for "udbredt panik" i den amerikanske befolkning. Det amerikanske forsvarsministerium har tegnet en to-års kontrakt med Iridium Satellite LLC, som skal udstyre 20.000 regerings-ansatte med ubegrænset taletid. Prisen er 72 mio. dollar.


Kontrakten indeholder en option som betyder at den kan forlænges til 2007 for en samlet pris på 252 mio. dollar. Iridium Satellite LLC er et nystiftet selskab, som først skal købe selve satellit-netværket fra det konkursramte Iridium LLC.


(Kilde: CNN)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere