Barnes & Noble klar med ny Kindle-rival

Den store boghandlerkæde Barnes & Noble er klar med en ny Android-baseret læseenhed.

Artikel top billede

Barnes & Noble har lanceret sin nye Nook Simple Touch Reader i New York. Den nye læseenhed har kun ét enkelt display – forgængeren havde både et E-Ink-display og en lille LCD-skærm. Men Barnes & Noble har åbenbart opgivet dette koncept.

I stedet har man valgt at udstyre sin nye Nook med et 6-tommers E-Ink-display (Pearl) på 800 x 600 billedpunkter.

Der er tale om en berøringsfølsom skærm, som bruger infrarød teknologi fra svenske Neonode. Det betyder blandt andet, at man ikke behøver røre ved selve skærmen – det er nok at holde fingeren lige over displayet.

Sony bruger den samme kombination af E-Ink- og touchscreen-teknologi i sine aktuelle e-læsere.

Nook er lidt mindre end Amazons Kindle, der også har en 6-tommers skærm. Forklaringen er at enheden betjenes over skærmen og derfor har det været muligt at fjerne nogle af styreknapperne.

Den er udstyret med en 800 Mhz OMAP-processor fra Texas Instruments og Android version 2.1. Størrelsen er på 16,5 gange 12,7 centimeter og den vejer 210 gram.

Barnes & Noble oplyser at batterilevetiden er på to måneder – det er det dobbelte i forhold til forgængeren.

Den interne hukommelse er på 2 GB, der kan udvides med op til 32 GB med et SD-hukommelseskort. Nook understøtter også WLAN, men ikke 3G.

Der er indbygget forskellige sociale funktioner i læseenheden, hvor man udveksle boganbefalinger gennem Nook Friends og tilmed udlåne e-bøger til sine venner. Der kommer flere funktioner i den nye tjeneste My Nook.

Barnes & Noble vil også sælge den nye Nook i andre lande end USA, men detaljerne kendes endnu ikke. I USA koster den 140 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS