Bulemænd bokser om domæner

Landsdækkende autoreparatør forsøgte forgæves at vriste domæner fra konkurrenter.

Det er ikke nok at sikre sig et registreret varemærke for at sikre sig et dansk domæne. Det må en jysk autoreparatør sande efter fem tabte sager i Klagenævnet for Domænenavne.

Team Dentbusters A/S, der måtte opgive af få fat på konkurrenters domæner, lever af at udrette buler i biler. Derfor har firmaet registreret betegnelsen ”Bulemanden” som et varemærke.

Blandt andet med den registrering i hånden har firmaet forsøgt at fravriste seks domæner fra konkurrenter og tidligere franchise-tagere, der nu driver selvstændig virksomhed. Domænerne er:

  • bulemænd.dk
  • danskebulemænd.dk
  • dinbulemand.dk
  • perbulemand.dk
  • lassebulemand.dk
  • bulemand.dk

Klagenævnet for Domænenavne har slået afgørelsen om alle domænerne sammen, og i alle sagerne må Team Dentbusters A/S drage hjem med uforrettet sag. Klagenævnet mener ikke, at de nuværende registranter skal opgive dem.

Klagenævnet mener ikke, at varemærkeregistreringen kan bruges til at holde konkurrenter væk fra domæner, der indeholder ordet ”bulemand”. Registreringen er lavet i 2009, og på det tidspunkt var begrebet ”bulemand” allerede så udbredt en betegnelse for folk, der udretter buler i biler, at man ikke kan kræve eneret på ordet.

Nogle af de fem firmaer, som blev afkrævet deres domæner, havde som nævnt tidligere været franchisetagere hos Team Dentbusters. I den forbindelse har de accepteret at stoppe med at bruge firmaets logoer og slogans. Blandt andet ordet "bulemanden". Men klagenævnet mener, at den passus ikke kan forhindre firmaerne i at bruge andre udgaver af ordet (bulemænd, dinbulemand, etc,).

Varemærkeregistrering spiller også en rolle i den verserende sag om det ombruste domæne NemID.dk, som it-firmaet Assemble ejer. DanID, som driver login-løsning af samme navn, nævner netop over for klagenævnet, at firmaet har varemærkeregistrering på NemID - selvom modstanderen har brugt navnet længe før DanID.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S