Mikrocentraler skal sikre bredbånd til yderområder

TDC installerer 200 mikrocentraler landet over, der skal levere hurtigere bredbånd til husstande, hvor afstanden til centralen er for stor.

Selvom det meste af landet efterhånden er dækket med bredbånd, er der stadig husstande, hvor afstanden til den lokale telecentral er for stor. TDC starter nu et udbygningsprogram med mikrocentraler i områder eller bydele, hvor der i dag er ringe bredbåndsdækning.

I løbet af 2008 skal der etableres omkring 200 af disse mikrocentraler, som forbindes med hovedcentralen med et fiberkabel.

En del af mikrocentralerne placeres i i villaområder eller nyudstykninger, som ligger langt fra bykernen. De ligner el- og teleselskabernes grå gadeskabe. Mikrocentralerne indeholder VDSL2 bredbåndsteknologi, som kan levere hastigheder op til 50 Mbit/s over korte afstande.

Hastigheden, der kan leveres til den enkelte husstand, afhænger dog ikke kun af afstanden til centralen, men også af kobberkablets kvalitet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS