Nye chips sætter fart på trådløs video

En ny type processorer til trådløse enheder skal sætte fut i både video og regnekraft i mobiltelefoner og håndholdte computere.

Amerikanske Analog Devices Inc. har netop løftet sløret for en ny type digital signal processors (DSP), der skal sætte fart på blandt andet video på trådløse håndholdte computere, skriver Reuters.


Chippen, der er døbt Blackfin, er udviklet af Analog Devices i samarbejde med chip-giganten Intel. Processoren kører 300 megahertz, men firmaet forventer at udgaver der kan køre 1 gigahertz er klar inden længe.


Analog Devices har samtidig introduceret en ny, strømbesparende chip, der kan formindske DSP chippens strømforbrug med op til 60 procent ved at styre både volt og frekvens i forhold til de givne arbejdsopgaver.


Blackfin processoren bygger på en designer-venlig arkitektur, der skulle gøre det nemmere at skrive både soft- og hardware til chippen. Analog Devices håber på, at Blackfin kan være med til at sætte skub i det trådløse internet.


(Kilde: Reuters)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere