Farlige PowerPoint-filer

En sårbarhed i PowerPoint gør det muligt for fremmede at eksekvere programkode på computeren. Microsoft lukker hullet i næste opdatering.

En sårbarhed er fundet i PowerPoint, som gør det muligt for en angriber at afvikle programkode, hvis man åbner en inficeret præsentation. Microsoft lukker sikkerhedshullet i August.

Der findes foreløbig mindst tre angrebsprogrammer, der kan udnytte sårbarheden i PowerPoint. Der er dog ingen af dem, som kan afvikle programkoder. I værste fald kan de få PowerPoint til at gå ned. Men det beviser, at sårbarheden findes.

For at rammes af sikkerhedsbristen skal man modtage og åbne en PowerPoint-præsentation, der udnytter sårbarheden. Der efter kan der køres kode fra en computer et andet sted, en såkaldt Remote Code Execution. Ifølge Microsoft drejer det sig om PowerPoint 2000, 2002 og 2003.

Microsoft fylder sikkerhedshullet ved næste opdatering den 8. august.

Læs mere på:

http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/922970.mspx

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S