Gigantbøde for fildeling skal prøves i ny retssag

Den 30-årige alenemor Jammie Thomas blev dømt til at betale 1,2 millioner kroner for ulovlig fildeling i USA i en principiel retssag, som kan få stor betydning for alle fildelings-brugere. Nu skal hendes sag gå om.

En principiel sag om internet-fildeling skal nu forhandles igen i USA. Den 30-årige sygeplejerske Jammie Thomas blev sidste år dømt til at betale en erstatning på mere end 1,2 millioner kroner, fordi hun havde gjort 24 sange tilgængelige gennem fildelings-tjenesten KaZaa.

Hendes advokater har siden forsøgt at få en ny retssag med den begrundelse, at rekordbøden på 1,2 millioner kroner er urimelig og krænker den amerikanske grundlovs bestemmelser som skal sikre en retfærdig rettergang for alle.

Og nu har dommer Michael Davis afgjort, at sagen skal gå om. Dommeren mener at der er sket en fejl under instruktionen af sagens nævninge, som gjorde at juryen på forhånd var negativt stemt overfor den anklagede.

En af nævningene fra den oprindelige retssag, en 38-årig stålarbejder som ikke selv bruger internettet, fortæller i et interview med Wired, at juryen allerede efter fem minutter blev enig om at dømme Jammie Thomas skyldig, og derefter brugte man fem timer på at debatere bødens størrelse.

To af jurymedlemmerne, herunder en bedemand, mente at Thomas skulle idømmes den maksimale straf på 150.000 dollar per sang, mens én mente, at hun skulle slippe med den minimale straf, 750 dollar per sang.

Den principielle retssag kan i sidste instans ende ved den amerikanske Højesteret. Det grundlæggende spørgsmål er, om sagsøgeren skal bevise, at musikstykkerne rent faktisk er blevet downloadet af Kazaas brugere, eller om det er nok, at den sagsøgte har uploadet dem og dermed gjort dem tilgængelige.

Dommer Michael Davis opfordrer desuden den amerikanske Kongres til at ændre lovgivningen for at forhindre gigantbøder, som er helt ude af proportioner. De 24 sange svarer til indholdet fra tre musik-cd'er til en værdi af et par hundrede kroner. Bøden er således 4.000 gange større end cd'ernes værdi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere