FN diskuterer internet-politik

Hvem skal kontrollere nettet? Debatten raser i FN.

Artikel top billede

Brasilien, Indien og Sydafrika foreslog i denne uge i FN's generalforsamling at oprette en arbejdsgruppe om international internet-politik. Her skal verdens regeringer have mulighed for at drøfte spørgsmål om hvordan nettet skal forvaltes. Flere vestlige lande, herunder USA, har afvist forslaget.

Blandt amerikanske politikere er der frygt for, at det upopulære FN vil forsøge at ”overtage” nettet, men en talsmand for den brasilianske regering gengælder, at man tværtimod vil undgå at en enkelt part kan sætte sig på nettet. Brasilien henviser blandt andet til de mange forsøg på at blokere Wikileaks.

Men det er især USA's kontrol over domænesystemet, som igen er til debat. I 2011 udløber den aktuelle kontrakt mellem den amerikanske regering og Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Det er usikkert hvem der skal fremover skal have ansvaret for Internet Assigned Numbers Authority (IANA), som administrerer hjertet i DNS-systemet.

Dette emne var også til debat på FN's verdenstopmøde om informationssamfundet i 2005, hvor man besluttede at oprette det såkaldte Internet Governance Forum (IGF) for at skabe bedre internationalt samarbejde omkring domæne-systemet.

Det ventes at generalforsamlingen allerede fredag vil udstede et nyt femårigt mandat til IGF. Forslaget om en helt ny arbejdsgruppe for internet-politik kan tilsyneladende ikke samle den nødvendige opbakning.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S