Java til Windows XP kan hentes hos Sun

Microsofts operativsystem Windows XP indeholder ikke Java. Men fortvivl ikke: Java-firmaet Sun er klar med et plug-in.

Sun Microsystems har offentliggjort en ny Java Virtual Machine (JVM), som gør det muligt at køre Java-programmer under Windows XP. Plug-in-udvidelsen understøtter også ældre Windows-versioner, helt tilbage til version 95.


Microsoft tilbyder også selv en plug-in-udvidelse til Windows XP, der tilføjer Java-understøttelse, men Suns udvidelse understøtter den allernyeste version af Java-sproget.


Modulet installerer version 1.3.1_01 af Java2-runtime. Den såkaldte Early-Access-version kan hentes på nedenstående adresse.


(Kilde: tecchannel)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere