Endnu en sag: 12 harddiske døde under test af brandslukningsanlæg

Widex: Leverandør burde have advaret om risiko.

Da høreapparatfabrikanten Widex for kort tid siden tog sit nye og topmoderne domicil i brug, skulle det tilsvarende moderne serverrum også testes.
Og det var en god idé.

For på generalprøven ødelagde det nye brandslukningsanlæg 10-12 diske. De efterfølgende par måneder var antallet af defekte diske fordoblet i forhold til normalen. Det ser nu ud til at være faldet til normalt niveau.

De døde diske led den samme skæbne som harddiske hos både Journalisthøjskolen for nylig og datacentret Interxion for to år siden.
Dødsårsagen er med stor sandsynlighed de høje lyde fra rumslukningsanlæggets dysere. Anlæg af typen Argonite eller Inergen skal blæse sine gasser så hurtigt ud i rummet, at halvdelen af et serverrums luft bliver erstattet af ædelgasserne på cirka et minut.

Der gik lidt længere tid, før harddiskene hos Widex i i Vassingerød begyndte at tage skade af iltfortrængningsanlægget, da leverandøren Fireeaters afprøvede det med Widex' it-afdeling på tilskuerrækkerne.

”Vi var jo lidt spændte på at høre lydniveauet og fornemme lydtrykket, og der var iltmålere i rummet for at teste, om ilten rent faktisk forsvandt,” fortæller it-chef Carsten Lundberg til ComON.

Ilten forsvandt ganske rigtigt, men det gjorde andre ting også.

”Da det havde været i gang i 10-15 minutter, begyndte de første diske at stå af,” siger Carsten Lundberg, der mener, at mellem 10 og 12 diske døde under jomfrurejsen.

”Alle serverne sad i RAIDs, så det var ikke noget, der gik udover produktionen. Men det var jo bare heldigt,” erkender Carsten Lundbeg.

”Det, som vi er utilfredse med, og som undrer os, er, at vores leverandør ikke nævnte risikoen med et ord. Det forstår jeg ikke, for hvis man lever af at sætte de her anlæg op, så vil jeg forvente, at man har oplevet det før,” siger Carsten Lundberg.

”Det er også lidt utrygt, at vi ikke aner, om der er andre diske, der har taget skade under testen. Der kan jo sagtens være nogen, som står af tidligere, end de ellers ville have gjort,” gætter it-chefen.

Den fremadrettede løsning bliver formentlig, at der sættes lyddæmpere på dyserne, hvilket andre eksperter over for ComON også har anbefalet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse