Gymnasier skal undervise i it-udvikling

Et nyt it-fag med fokus på kreative løsninger er indført som forsøgsordning i gymnasierne i de næste tre år.

Artikel top billede

Fra august ventes omkring en tredjedel af landets gymnasier at tilbyde et nyt it-fag, Informationsteknologi, som Undervisningsministeriet har godkendt som forsøgsfag i foreløbig tre år. Her skal eleverne lære at skabe kreative løsninger med it.

Målet med faget er at vise eleverne, hvordan de selv kan skabe it, der kan bruges til noget, og de skal opleve, at der med kreative it-løsninger er oplagte muligheder for at tænke it ind sammen med andre fag.

Desuden håber man at det nye fag kan inspirere flere unge til at vælge en videregående uddannelse inden for it, så Danmark undgår at der opstår større mangel på højtuddannet it-arbejdskraft i fremtiden.

"Faget Informationsteknologi er ikke et adgangskrav til bestemte it-uddannelser. Men vi ved, at det har stor betydning for de unges studievalg, hvilke fag de har haft succes med i gymnasiet. Og jeg er sikker på, at de med det nye fag vil opleve, at it er sjovt og kreativt, og at de kan få indflydelse på fremtiden ved at beherske it-teknologien," siger Gitte Møldrup, direktør for it-vest, som er et samarbejde mellem Syddansk Universitet, Aalborg Universitet og Aarhus Universitet.

Informationsteknologi er et forsøgsfag, som gymnasierne (STX, HTX, HHX og HF) kan tilbyde fra skoleåret 2011/12. Faget har fokus på it-udviklerkompetencer og henvender sig til elever med både naturvidenskabelige, merkantilt-samfundsvidenskabelige, tekniske og kreativt-humanistiske interesser.

Ifølge Undervisningsministeriet skal faget formidle til eleverne, at "med it kan mennesker skabe, dele og håndtere tanker, som skaber nye, effektive og grænseoverskridende muligheder, der er utænkelige uden den digitale teknologi".

Siden nytår har gymnasielærere og universitetsforskere arbejdet på at udvikle "open source" undervisningsmateriale til det nye it-fag - i stor udstrækning med frivillig indsats.

Materialerne bliver i disse uger præsenteret ved en række seminarer - det sidste holdes den 10. maj på Egaa Gymnasium. Her har man sammen med it-vest og forskellige samarbejdspartnere fået 1,3 mio. kr. i støtte fra Region Midt til at lave undervisnings-materiale og gennemføre pilotforløb med det nye fag. Der skal også udvikles og gennemføres efteruddannelse for gymnasielærerne.

"På Egaa Gymnasium opretter vi faget Informationsteknologi, fordi vi mener, det er almen dannelse for unge mennesker i 2011 at være gode til it. Faget er klart profileret på området skaberkompetencer, så det bliver elevernes skaberglæde og entusiasme, der kommer til at drive undervisningen, når de selv skal designe og udvikle til for eksempel computeren eller mobiltelefonen," siger Elisabeth Husum, der er lektor på Egaa Gymnasium og fra august underviser på det nye fag.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S