Server-check i kampen mod spam

En række af verdens største internetudbydere foreslår i fællesskab at lade mailserverne checke afsenderadresser på e-mails for på den måde at komme spam til livs.

Frem over skal alverdens mailservere sættes op til at sammenligne afsenderadressen for en e-mail med den adresse, der står i headeren på mailen. Det er et af forslagene fra en række af verdens største internetudbydere og teknologiselskaber i kampen om at komme den stigende mængde spam-post til livs.

Det er selskaber som America Online, British Telecom, Comcast, Earthlink, Microsoft og Yahoo, der i det fælles forum Anti-Spam Technical Alliance (ASTA), er kommet op med ideerne til en mere effektiv bekæmpelse.

Forummet ligger desuden op til, at mailserveren signerer udgående post med sin private signaturnøgle, og at modtagne mails kontrolleres i forhold til afsender-serverens nøgle. På den måde håber selskaberne på at kunne sikre, at afsenderen opgiver korrekt mailadresse og at beskeden ikke bliver ændret undervejs.

ASTA-selskaberne peger også på, at internetudbydere skal føre strengere kontrol med blandet andet udstedelsen af mailadresser, ligesom de skal være bedre til at identificere og stoppe de mailadresser, der bliver brugt til masseudsendelser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere