Gator's programmer må ikke kaldes spyware

Gator lever af at indsamle information om folks gøren og laden på nettet til annoncekampagner. Mange betegner deres software som spionprogrammer, men det skal man ikke regne med at slippe godt fra fremover.

Betegneslen "spyware" dækker typisk over programmer, som installeres automatisk ved besøg på bestemte internetsider, via virus eller spam.

Programmerne installeres ofte på computeren uden brugerens viden. De indsamler data om computerbrugeren, kan i visse tilfælde aflæse indtastning af passwords, og give uvedkommende fuld kontrol over computere og netværk.

Adware er en anden type programmer, som også typisk installeres automatisk på computeren uden ejerens viden, og som indsamler data om brugerens gøren og laden på internettet til online reklamekampagner.

Mange internetbrugere differentierer ikke mellem de to programtyper, og ofte går begge under betegnelsen spyware. Det har fået selskabet bag et af de mest udbredte adware-programmer til at reagere. Gator truer med at lægge sag an mod alle, som kalder deres adware for spyware.

De første, som det er gået ud over, er PC Pitstop. Gator har netop lagt sag an mod PC Pitstop, der har bøjet sig for Gators krav om ikke at betegne Gators software for spyware, men for adware. PC Pitstops speciale er at fjerne spionprogrammer og adware som Gator.

Det er ikke kun PC Pitstop som kan regne med at høre fra Gator. »Dersom vi opdager, at nogen i fuld offentlighed kalder os for spyware, vil vi korrigere det, og om nødvendigt tage juridiske forbehold," udtaler Scotte Eagle til News.com.

Scotte Eagle anbefaler, at man i stedet betegner Gator for adware.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere