Bannerreklamer er den traditionelle indtægtskilde for langt de fleste portaler, men faldende annoncesalg betyder at firmaerne må finde andre måder at tjene penge - eller dø. En ny rapport fra Booz Allen & Hamilton og NetRatings understreger, at portaler som Yahoo og MSN ikke fortsat kan regne med, at bannersalg kan udgøre størsteparten af omsætningen.
Nye indtægtskilder som betalingstjenester eller betalt indhold er nødvendige, hvis portalerne skal overleve. Booz Allen & Hamilton fortæller at det kun er 1 pct. af de besøgende på portalerne, der faktisk klikker på bannere. Konsulentfirmaet anbefaler at annoncører indgår sponsor-aftaler med portaler i stedet for at købe bannere.
Rapporten konkluderer at annoncører skal "behandle portaler som veje til brand development, og betale for det totale antal eksponeringer som leveres til de besøgende."
Ifølge NetRatings tilbringer Internet-brugere i gennemsnit 4,5 timer om måneden på Internet-portaler - det er tre gange mere end den tid, der bruges på shopping- og underholdnings-sites.
Portaler er ikke længere genveje eller linksamlinger, men destinationer, der fastholder brugere i længere tid med e-mail, instant messaging og nyheder. Den største udfordring bliver at overbevise brugerne om, at det er værd at betale for tjenester og indhold, ifølge rapporten.
(Kilde: Financial Times)