Mira Data: Medarbejdere stjal kunder

Distributøren Mira Data har mistet kunder til konkurrenterne, fordi en håndfuld nøglemedarbejdere, som har fundet arbejde andetsteds, har taget kunderne med sig. Det skriver Mira Datas ejer og direktør Mike Rasmussen i ledelsesberetningen i det netop offentliggjorte regnskab for 2003/2004. De tidligere medarbejdere er dog meget uenige i den udlægning af sagen.

Det er navnlig konkurrenten Inter-Data i Silkeborg, der har været på strandhugst blandt Mira Datas medarbejdere, afslører Mike Rasmussen overfor ComONs søsterblad CRN. I løbet af i år har han mistet en håndfuld nøglefolk, hvilket ifølge skabelsesberetningen har gjort et "voldsomt indhug" i Mira Datas kundeportefølje.

Selvom han mener at kunne bevise, at de tidligere medarbejdere har taget kunder med sig, agter han ikke at rejse sag mod dem.

»Man kan ikke vinde den slags sager uanset hvor mange beviser man har. På dette punkt bliver markedsføringsloven nemlig ikke håndhævet,« mener Mike Rasmussen.

CRN har været i kontakt med enkelte af de pågældende medarbejdere, og de afviser blankt at der skulle have fulgt kunder med ved deres jobskifte.

Hvor Mira Data sidste år tjente 6,4 millioner kroner på bundlinjen, er resultatet i det nyeste regnskab kun på 2,9 millioner kroner. Nedgangen skyldes dog ikke så meget de påstået illoyale medarbejdere som det faktum, at Mira Data i regnskabsåret 2002/2003 afhændede datterselskabet Mira Internet hvilket bidrog til resultatet med 3,1 million kroner. Uden denne post i det foregående regnskab er indtjeningen stort set uændret hos it-distributøren i Holstebro. Omsætningen er ikke oplyst men betegnes af Mike Rasmussen som værende svagt faldende.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S