Foxconn bygger fabrikker i Brasilien

Den udskældte elektronik-producent Foxconn investerer stort i Sydamerika.

Artikel top billede

Den taiwanesiske koncern Foxconn Technology vil investere 12 milliarder dollar eller mere end 60 mia. kr. i nye fabrikker i Brasilien. Det fortalte den brasilianske præsident Dilma Rousseff efter et møde med den kinesiske præsident Hu Jintao. Det skriver Financial Times.

Foxconn er verdens største producent af elektronik og fremstiller blandt andet produkter for Apple, Dell, HP, Microsoft og Nokia. Men Foxconn er også et meget kontroversielt firma. Der har været rejst kritik af arbejdsforholdene i selskabets kinesiske fabrikker og en stribe af selvmord blandt de ansatte skabte overskrifter sidste år. Foxconn bliver også kritiseret for at betale meget lave lønninger.

Foxconn har tidligere luftet tanken om at flytte sin produktion til nye moderne fabrikker i Taiwan som kan håndtere mere komplekse fremstillingsprocesser. Sidste år fortalte Foxconn, at man måske vil bygge fabrikker i USA inden for de næste år. Her er arbejdskraften dyrere, men Foxconn mener alligevel at man kan gøre fabrikkerne lønsomme ved at automatisere produktionen.

Nu ser det ud til, at Foxconn har valgt Brasilien som produktionsland. Den brasilianske regering fortæller om Foxconn-aftalen på sin hjemmeside. Der er tale om den hidtil største investering for Foxconn uden for Kina.

Ifølge brasilianske politikere vil Foxconn allerede starte produktionen af iPads i Brasilien inden udgangen af dette år. Det ventes at Foxconns investering vil skabe omkring 100.000 arbejdspladser.

I Kina beskæftiger Foxconn allerede mere end en million mennesker. Den brasilianske regering har stillet en række garantier for at lokke producenten til landet, herunder at der skal investeres i bredbånd, energiforsyning og den generelle infrastruktur. Det menes også at Foxconn er blevet lovet en meget lav beskatning.

Foxconn har også varslet nye fremstød inden for bioteknologi, nanoteknologi og medier. Firmaet blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent.

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job