Kan computerspil forhindre ældre i at falde?

Nintendos Wii Fit skal bruges til at hjælpe pensionister, der mister balancen. Der var ikke råd til rigtige redskaber.

Nintendos Wii bliver nu omdrejningspunkt i konkret forskning.

Det er forskere fra Aberdeen, der har opslået en efterlysning efter personer over 70. Personerne skal deltage i en undersøgelse, som skal finde frem til, om Nintendo Wii Fit kan bruges til at træne de ældres balance.

Universitet i Aberdeen, de lokale sundhedsmyndigheder og foreningen, der svarer til Ældresagen, vil finde ud af, om balance-brættet og de små øvelser i Wii Fit kan forhindre ældre mennesker i at falde. Derfor skal forsøgspersonerne også dokumentere, at de er faldet mindst en gang det seneste år.

Det anslås, at 90 procent af alle hofteskader blandt ældre skyldes fald. Det er også en væsentlige årsag til dødsfald blandt ældre. Hvis forsøget lykkes, så kan det være med til generelt at begrænse sundhedsomkostninger, mener forskerne.

Valget faldt i øvrigt på Wii Fit, fordi universitet ikke fik sine ventede bevillinger til forsøget. Da de hørte om spillemaskinens funktioner, mente de, at man sagtens kunne erstatte specielle maskiner med Nintendo-maskiner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job