AMD sænker processor-priserne

AMD har sænket priserne på sine hurtigste X2-processorer med helt op til 45 procent.

Priskrigen mellem chipfirmaerne Intel og AMD fortsætter for fuld udblæsning. Senest har AMD nedsat priserne for de fleste af sine dobbeltkerne-processorer til stationære computere. Topmodellen Athlon64 X2 5600+ er nedsat med 36 procent fra 505 til 326 dollar. Prisen for Athlon64 X2 5400+ er næsten halveret, og den kan nu købes for 267 dollar.

Prisnedsættelserne gælder både for de normale udgaver af processorer og de særlige EE (Energy Efficient) modeller, hvor strømforbruget er sænket til 65 watt. En Athlon64 X2 4600+ EE er nedsat med 9 procent til 195 dollar, mens Athlon64 X2 3800+ EE nu kan købes for 113 dollar.

Priserne gælder kun i store styktal og der kan gå flere dage, før prisnedsættelserne slår igennem hos de danske forhandlere.

AMD er angiveligt på vej med en helt ny topmodel, X2 6000+, der mangler i den aktuelle prisliste. Den kommer til at afløse den aktuelle FX-serie fra AMD. X2 6000+ er en dobbeltkerne-processor med to gange 1 MB cache, 3 GHz taktfrekvens og et strømforbrug på 125 watt. Prisen forventes at ligge omkring 5.000 kr.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura