Selvdestruerende DVD-film sælger dårligt

Selvdestruerende DVD'er, som alene kan afspilles i op til 48 timer, er nu på hylderne, men de ignoreres af kunderne.

Buena Vista Home Entertainment, Disney's afdeling for lejefilm, præsenterede i efteråret markedet for en ny type selvdestruerende udlejningsfilm, EZ-D.

En kemisk proces forårsager, at diskene kun kan afspilles i op til 48 timer, efter at de er taget ud af indpakningen. Disken er rød, når indpakningen åbnes, men ved kontakt med ilt opstår en proces, der forårsager, at disken efterhånden skifter farve til sort. Samtidig kan disken ikke længere aflæses af DVD-afspilleren.

Fire amerikanske stater har i den seneste måned fungeret som testmarked for de nye udlejningsfilm, men en undersøgelse viser, at diskene ikke sælger ret godt.

»Der er ikke solgt ret mange af dem, til trods for at de har fået bedste placering lige ved kasserne,« oplyser Tom Mullen, indehaver af Cub Foods.

Cub Foods sælger diskene for 7 dollars pr. stk. (ca. 45 kr.). Prisen er sandsynligvis årsagen til det svigtende salg af EZ-D-diske. Kunderne kan leje de samme film for 2 dollars andre steder.

Selv om kunderne returnerer en lejet DVD-film for sent, og skal betale 2 dollars i bøde, er der stadig stor prisforskel mellem EZ-D-diske og øvrige udlejningsdiske.

Andre mener, at problemet skyldes, at der udbydes for få titler på EZ-D.

Den indlysende fordel og det mest brugte salgsargument for at købe de nye diske er, at kunderne ikke skal returnere disken tilbage til udlejeren inden for et bestemt tidsrum, hvilket giver kunderne en høj grad af fleksibilitet.

Miljøgrupper har protesteret mod produktet, siden det blev lanceret, og har arrangeret protestaktioner mod salg af diskene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job