Intel vil udvikle trådløst bredbånd med stor rækkevidde

Intel vil udvikle udstyr til den nye langtrækkende trådløse standard, 802.16a.

Verdens største chip-producent, Intel, trodser de dystre forudsigelser om fremtiden for trådløse netværk og begynder at udvikle udstyr til trådløse netværk med stor rækkevidde.

Intel indleder samarbejde med firmaet Alvarion om udvikling chips og komponenter til trådløst bredbånd i byområder. Løsningerne bliver baseret på 802.16a standarden, som har en rækkevidde op til 50 km og en båndbredde på op til 70 Mbps. Ved at udvikle og massefremstille de grundlæggende komponenter, skal denne type løsninger udvikles som et alternativ til kabler og ADSL-løsninger.

IEEE 802.16a er en teknologistandard for trådløst bredbånd med stor rækkevidde og transmissionsevne, som dækker hele byområder. De kraftige 802.11a trådløse bredbånd fungerer som en hurtig mellemstation mellem brugerne af trådløse netværk med mere begrænset rækkevidde og det kablede bredbåndsnet.

Løsningerne vil blive certificeret af WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), hvilket skal sikrer, at de kan fungere sammen med andre leverandørers udstyr. IEEE 802.16a standarden blev godkendt i januar måned i år.

Analysefirmaet Forrester har dog tidligere spået at udbredelsen af trådløse netværk vil floppe de kommende år.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S