KMD overtager energiforretning fra CSC

KMD og CSC Consulting Group har underskrevet kontakt om, at KMD overtager forretningsområdet CSC Energi med 18 ansatte.

KMD og CSC Consulting Group har underskrevet kontakt om, at KMD overtager forretningsområdet CSC Energi med 18 ansatte. CSC Consulting Group får hermed opfyldt et ønske om at øge fokus på virksomhedens kerneområder, outscourcing, systemintegration og consulting.

Forretningsområdet har 18 ansatte inklusive ledelsen. Alle er blevet tilbudt at følge med til KMD i henhold til reglerne om virksomhedsoverdragelse. Forretningsområdet bliver integreret i forretningsområdet KMD Energi, som dermed vil have omkring 65 medarbejdere.

CSC Energis omsætning stammer primært fra dataopsamlingssystemet Panda, som bliver anvendt af 17 af de største energiselskaber i Danmark. Produktet indsamler og bearbejder måledata fra kraftvarmeværker til brug for balancehåndtering, planhåndtering, afregning og EDI-kommunikation mellem danske og udenlandske aktører som for eksempel systemansvarlige, balanceansvarlige, netselskaber, produktionsselskaber samt energibørser.

Med i købet er også produktet CSC Indvejningssystem, som benyttes af Danske affaldsbehandlingsselskaber til opsamling, afregning, kontrol, indberetning m.m, oplyses det.

»Vi bliver nu en betydende leverandør på det tekniske område i energisektoren og får en fuldt dækkende produktportefølje. Panda er et perfekt supplement til vores aktiviteter inden for systemer til effektiv kundehåndtering og afregning. Jeg ser frem til i samarbejde med nye kunder og nye medarbejdere at udvikle produkterne, både teknisk og markedsmæssigt,« siger administrerede direktør Lars Monrad-Gylling, fra KMD.

Hovedparten af de ansatte har haft daglig arbejdsplads i Herlev. De får fremover arbejdsplads i KMDs nybyggede hovedsæde i Ballerup. Enkelte har dog arbejdet Vejle, og disse medarbejdere vil fremover blive knyttet til KMD i Odense.

Parterne ønsker ikke at kommentere de økonomiske vilkår i aftalen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS