Teenager dømt for internetchikane

En 17-årig norsk pige er idømt bødestraf for offentlig chikane af en jævnaldrende pige på et diskussionsforum for unge. Det debatteres, om dommen er et brud på ytringsfriheden.

Som den første i Norge er en 17-årig idømt bødestraf for internetchikane i et diskussionsforum. Bøden er på 4.500 norske kroner. Pigen er dømt for at have krænket modparten ved hensynsløs adfærd.

Den 17-årige skrev på hamarungdom.no, at hun hader en jævnaldrende pige samt hendes mor og søster. Kommentaren var et svar på et andet chikanerende indlæg fra en anden pige, som kaldte den krænkede en »luder«.

Sagen er den første af sin art i Norge, og et væsentligt aspekt har været at vurdere, om den anklagede pige kunne slippe for bødestraf ved at hævde, at udtalelserne er beskyttede af ytringsfriheden.

Retten vurderede ikke, at den 17-årige piges udtalelser kan beskyttes af ytringsfriheden, da de ikke har nogen samfundsgavnlig effekt, og ligger langt fra de hensyn, ytringsfriheden hviler på. Udtalelsen vurderes entydigt som offentlig chikane og mobning.

Kyrre Eggen, som har en doktorgrad i ytringsfrihed er enig i rettens afgørelse.

»Internettet har ingen amnesti, og bliver heller ikke specielt beskyttet af ytringsfriheden. Det er ikke opsigtsvækkende, at hun fik en bøde for chikane, men jeg tror alligevel, de fleste vælger en anden opfølgning fremover end at bruge politiet og påtalemyndighederne,« udtaler Eggen til den norske internettjeneste Digi.no.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere