Jysk It Center mister e-mærket

E-handelsfonden er blevet mødt med tavshed efter at kundeklager har fået fonden til at kræve hurtigt svar om behandling af klager.

Fire kundeklager på en enkelt uge har fået E-handelsfonden til at gå i gang med at fjerne e-mærket fra onlineforhandleren Jysk It Center. Kunderne klagede over at der var hævet penge på deres konto på trods af, at de aldrig fik de varer, de havde købt.

Det har fået E-handelsfonden til at kræve svar fra forhandleren inden tre hverdage. Men Jysk It Center har aldrig svaret på henvendelsen, og det har fået fonden til i fredags endeligt at tage e-mærket fra forhandleren.

»Vi skal reagere på så alvorligt et problem, og når vi ikke får et svar fra virksomheden ringer alarmklokkerne hos os,« siger jurist i E-handelsfonden Frederik Hyllested.

Siden fonden begyndte at undersøge Jysk It Center har fonden fået i alt  10-15 henvendelser fra kunder, der for de flestes vedkommende klager over at de aldrig har fået den vare de har bestilt.

»Det er mange indenfor så kort en periode,« vurderer Frederik Hyllested.

Nu er Jysk It Center sat i karantæne hos E-handelsfonden og kan først om et år igen ansøge om at få mærket igen.

Jysk It Centers indehaver Per Holmgaard har lovet en redegørelse senere i dag.

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job