Kiss introducerer første DVD til ny video-standard

Danske Kiss Technology fremviser en af de første DVD-afspillere med den nye dekoderchip fra Sigma Designs på Cebit-messen i Hannover i denne uge. DVDen understøtter Windows Media Video 9 (WMV9), der har en kompressionsevne, som angiveligt er fire gange bedre end MPEG-2 og dobbelt så god som MPEG-4.

De nye DVD-afspillere, DP-600 og DP-608, bliver de første af en række nye produkter, der understøtter Windows Media 9-serien. Flere analyser peger på, at Windows Media 9-seriens format bliver det endelige gennembrud for video-on-demand løsningen via internettet, vurderer Kiss.

Kiss Technology er samtidig den første leverandør, der gør brug af Sigma Designs nye EM8620L digitale medieprocessor i regulære forbrugerprodukter som DVD-afspillere.

Processoren blev introduceret på dette års Consumer Electronics Show i Las Vegas og skulle være den eneste løsning på markedet, der tilbyder en integreret løsning af IP-video, DVD, Windows Media Video 9 og MPEG-4-dekodning.

DP-600-afspilleren er ydermere udstyret med en WLAN 802.11g-forbindelse, så man kan få trådløs adgang til internettet eller hjemme-pc'en. DP-608 er tillige udstyret med en 80 GB-harddisk til at gemme musik, film, billeder og andet indhold.

DP-600 er på markedet fra slutningen af maj 2004, mens DP-608 er klar fra slutningen af juni 2004. Priserne er endnu ikke fastlagt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S