Pengeindsamling for Sasserprogrammør lukkes

Der blev i anledning af arrestationen af Sasser-programmør Sven Jaschan oprettet en webside til indsamling af penge til den arresterede teenager. Siden er nu lukket.

Kort efter arrestationen af den tyske teenager Sven Jaschan blev der oprettet en støtteside, hvis formål var at indsamle penge til arrestanten, så han kunne få råd til nogle mindeværdige oplevelser, inden han idømmes sin straf.

Siden er nu lukket. En af årsagerne skulle være, at det angiveligt har været svært for tilhængerne at komme i kontakt med Sven Jaschan for at overgive pengene til ham.

En anden grund er, at operatørerne bag det system, som skulle bruges til indsamling af pengene, lukkede kontoen hos "the Sasser Support Fund", som fonden kalder sig.

Ifølge fonden er Sasser en harmløs orm, der blot skulle gøre brugerne opmærksomme på sikkerhedsbriste i Microsofts software. Fonden mener, at internetbrugere bør være taknemmelige for, at den er så uskadelig, som den er. Var den skrevet af en mere ondsindet person, kunne det have resulteret i nedbrud af hospitalssystemer eller være blevet udnyttet af terrorister.

»Sven gjorde det helt rigtige ved at lave denne alarm,« stod der på den nu lukkede støtteside.

Fonden nåede at indsamle 100 dollars til Sven Jaschan, men har ikke kunnet komme i kontakt med ham for at overgive pengene til ham. Fonden lover derfor at sende pengene retur til dem, som har doneret et beløb, hvilket dog ikke er så ligetil, da fondens Pay Pal-konto er lukket.

Spørgsmålet er nu, hvad de stakkels mennesker så skal stille op med de 100 dollars.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job