Sender ID er en succes hos spammere

Den nye antispam-teknologi Sender Policy Framework (SPF) nyder stor popularitet - hos spammere.

Ifølge en undersøgelse fra MX Logic benytter omkring en sjettedel af alle spam-meddelelser den nye standard Sender Policy Framework (SPF), som garanterer at afsender-adressen er korrekt og ikke forfalsket. SPF har dermed vist sig at være et ineffektivt værktøj til at stoppe spam-bølgen.

»Autenficering er i sig selv ikke noget vidundermiddel mod spam. Hvad angår spam vil SPF kun få betydning for dem, som forfalsker domæne-adresser. Du har stadig brug for indholdsfiltrering for at undersøge, om beskeden er tilsendt uopfordret,« siger Scott Chasin, teknologichef hos MX Logic.

SPF indgår i den nye hybrid-standard Sender ID sammen med Microsofts Caller ID for Email. Standarden er stødt på modstand i open source-kredse, fordi Microsoft har patenteret teknologien og forsøger at gennemtvinge sine egne licensbetingelser.

Men uanset om det er muligt at kontrollere afsenderens identitet eller ej, kan det ikke forhindre, at spammere fortsætter med at sende reklame-mails. Det kræver en »reputation« funktion, som filtrerings-programmer kan bruge til at afgøre om afsenderen kan anses som troværdig, mener Chasin.

»Mailfiltrene kan så tillade legitime mails at passere. Det vil være 'skyldig indtil andet er bevist',« siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S