Ny Windows-mobil fra Motorola

Motorola følger op på succesen fra den succesfulde RAZR-telefon, med en Windows Mobile-baseret smartphone.

På Motorolas finansielle analytikermøde i Chicago i nat dansk tid lancerede Motorola og Microsoft i fællesskab en ny Windows Mobile-baseret telefon, Motorola Q. Q er en af verdens første telefoner baseret på Windows Mobile 5.0.

Motorola Q er baseret på det succesfulde Motorola RAZR-design. Den er slank, let og elegant med standard-tastatur (QWERTY keyboard) og Bluetooth-forbindelse. Motorola Q indeholder desuden software, der let integreres med pc'en, herunder Outlook e-mail, kalender og adressebog. Endelig indeholder Motorola Q en lang række multimedia-muligheder, der blandt andet giver brugerne adgang til at lytte til digital musik og se video.

Q er baseret på Windows Mobile 5.0 til smartphone-software, der giver brugeren hurtigere adgang til information og flere muligheder for underholdning.
Windows Mobile-enheder - som for eksempel den nye Q - bygger på Windows-brugergrænsefladen, og telefonen integrerer direkte med Microsoft Exchange Server.

Motorola Q er tilgængelig fra Q1 2006. Der er endnu ikke fastsat en endelig pris for det danske marked.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S