Kunderne flygter fra Tele Danmark

Hver femte af Tele Danmark's kunder overvejer at skifte teleselskab, når det bliver muligt. Og det er primært de unge og veluddannede, der vender ryggen til det tidligere tele-monopol. Det skriver Børsen i dag, på baggrund af en undersøgelse foretaget af Greens Analyseinstitut.


Samtidig viser undersøgelsen, at mange unge allerede har skiftet teleselskab. Ifølge artiklen i Børsen er 55 procent af de mennesker, der har valgt at forlade Tele Danmark til fordel for et konkurrerende selskab, mellem 18 og 39 år. Det efterlader Tele Danmark med en kundegruppe med en gennemsnitsalder på 50 år. Gennemsnitsalderen for kunderne i de øvrige teleselskaber er kun 42 år.


De unges flugt truer Tele Danmarks vækst. Specielt indenfor nye Internet- og datatjenester som SMS, WAP og hurtig Internetadgang - områder, som Tele Danmark har satset kraftigt på gennem de seneste år. Peter Max, der er salgs- og marketingsdirektør i Tele Danmark, erkender i Børsen problemet, og fortæller, at teleselskabet satser på at blive en attraktiv udbyder for de unge. Peter Max gør samtidig opmærksom på, at Tele Danmark allerede nu har satset på flere webtjenester henvent til unge - deriblandt mobiltjenesten MobilSjov og netklubben Klub Kult.


Undersøgelsen viser, at det primært er Tele Danmark's priser, der skræmmer de unge. Hele 55 procent af de mennesker, der ønsker at skifte selskab, angiver at prisen er en "meget vigtig" faktor. Undersøgelsen viser desuden, at kun 40 procent af Tele Danmarks kunder er "tilfredse" med selskabets service.


(Kilde: Børsen)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    JN Data A/S
    Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere