Hackere stjæler data fra 35 millioner brugere

De største sociale netværk i Sydkorea er angiveligt blevet hacket fra Kina.

Artikel top billede

Hackere har fået fat i navne, mailadresser, telefonnumre og andre oplysninger om mindst 35 millioner brugere hos de store sydkoreanske netportaler Cyworld og Nate. Det fortæller Korean Communications Commission, som også kan afsløre at hackernes ip-adresser er sporet til Kina, skriver BBC.

Den sydkoreanske regering og finansindustrien har i den seneste tid været ramt af en stribe angreb. Der er blandt andet stjålet data om 1,8 millioner kunder hos Hyundai Capital. Landets parlament, flere ministerier og hæren har også været målet for cyberangreb. Selv amerikanske væbnede styrker med base på den koreanske halvø er blevet angrebet af hackerne.

Nu er det altså Cyworld, der er blevet hacket. Her kan brugerne dele billeder og statusopdateringer med vennerne og skabe en avatar, der bor i en virtuel lejlighed. Hackerne er også trængt ind hos portalen Nate, hvor der blandt andet er adgang til elektronisk post.

Hvis informationen om de 35 millioner hackede konti er korrekt, så er der tale om et af de største dataindbrud nogensinde. I den nok største sag om datatyveri hidtil blev data om mere end 100 millioner Playstation Network-brugere stjålet tidligere i år hos Sony.

Sydkorea bliver ofte betegnet som verdens førende bredbåndsnation. Her er det helt almindeligt med 100 mbit-forbindelser og landets regering vil forsyne private hjem med gigabit-internet allerede til næste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S