Opposition vil løse telestrid med lov

Socialdemokratiet og de radikale er så trætte af den fortsatte rivalisering mellem Konkurrencestyrelsen og IT- og Telestyrelsen, at de opfordrer videnskabsminister Helge Sander til at lovgive for at skære igennem polemikken.

Hverken forbrugere eller telebranche kan være tjent med at Konkurrencestyrelsen og IT- og Telestyrelsen fortsat kriges om hvem der bestemmer hvad på teleområdet. Det mener Socialdemokratiet og De Radikale, der derfor opfordrer videnskabsminister Helge Sander til at komme med et lovforslag, der en gang for alle kan løse striden.

»Jeg er så træt af denne her indbyrdes krig uden nogen ordentlig afklaring. Helge Sander bør komme med et lovforslag, der afklarer hvem der bestemmer hvad på teleområdet. For med den nuværende situation, kan jeg godt forstå, at både forbrugere og branche undre sig over hvad det er der sker,« siger Socialdemokratiets it-ordfører Thomas Adelskov til IT-avisen ComON.

Han hentyder til den aktuelle strid, hvor Konkurrencestyrelsen bliver ved med at holde fast i at anbefale 12 måneders bindingsperioder af movilkunder, på trods af at IT- og Telestyrelsen holder fast i at det kun er seks måneders binding, der gælder.

I oktober forsøgte Helge Sander at trække en streg i sandet, men det har tilsyneladende ikke hjulpet, konstaterer Thomas Adelskov.

»Der er tilsyneladende fortsat flere elementer i sagen, som ikke er blevet afklaret. Nu er det ganske enkelt nødvendigt med faste rammer,« pointerer Thomas Adelskov.

Sammen med De Radikales it-ordfører Morten Helveg Petersen har han nu stillet et samrådsspørgsmål til videnskabsminister Helge Sander. De to it-ordfører ønsker Helge Sanders svar på om han er enig med Konkurrencestyrelsen i, at teleselskabernes bindingsperioder overfor forbrugerne bør udvides fra 6 til 12 måneder.

Desuden spørger de om, hvad ministeren agter at gøre for at skabe klarhed over hvilken offentlig myndighed der har myndighedsansvaret overfor telereguleringen, herunder såvel bindingsperioder som konkurrenceforhold og monopolmisbrug.

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S