Office XP: Test inden du køber

For første gang vil Microsoft tilbyde en næsten gratis prøveudgave af sin kontorpakke. Office XP kan testes i 30 dage.

Betal 9,95 dollar og afprøv Office XP i en måned. Det er tilbuddet fra Microsoft til kunder, som overvejer at opgradere til den nye version af kontorpakken. Når Office XP kommer på gaden den 31. maj bliver det for første gang muligt at bestille en næsten gratis prøveversion på softwarefirmaets website. Beløbet på 9,95 dollar skal dække porto og ekspedition, fortæller Microsoft.


Prøve-CD'en indeholder en fuldt funktionel version af Office XP. Den eneste indskrænkning er, at programmet holder op med at virke efter 30 dage. Microsoft har tidligere luftet muligheden for at omstille sit softwaresalg til en abonnements-baseret model, men det bliver ikke muligt at købe en "nøgle", der låser programmet op igen, fortæller Microsoft.


Når man har testet Office XP i 30 dage, skal man altså afinstallere programmet (og huske at sikre alle sine dokumenter først), købe en ubegrænset version af kontorpakken, installere den igen og evt. genoprette indstillinger, genveje m.m.


Microsoft har tidligere tilbudt prøveversioner af sin kontorpakke til virksomheder, og almindelige brugere kan bestille betaversioner, men det er første gang, at firmaet satser på bred distribution af en prøveudgave med den færdige kode.


Office XP kommer på markedet i fire smagsretninger; Standard, Professional, Professional Special Edition og Developer. Standard indeholder Word, Excel, Outlook og PowerPoint. Professional indeholder tillige Access, mens Special Edition sælges med FrontPage. Developer inkluderer forskellige udviklingsværktøjer.


(Kilde: CNET)

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S