Mobile og pc-operativsystemer smelter sammen

En analytiker forventer at Apple vil kombinere iOS og Mac OS X til ét operativsystem.

Artikel top billede

Måske forsvinder grænserne mellem mobile og pc-baserede operativsystemer inden længe. I Mac OS X har man allerede hentet inspiration fra iOS, og det kommende Windows 8 ligner også et mobilt operativsystem (og kører på ARM).

Hos analysefirmaet Jefferies & Co forventer man ligefrem, at Apple vil kombinere iOS og Mac OS X til ét operativsystem i de kommende år. Det skriver Wired.

”Vi mener at Apple vil sammensmelte iOS (iPhone/iPad) med OS X (Mac) til en enkelt platform for applikationer og cloud-tjenester fra 2012-13,” skriver analytiker Peter Misek i en meddelelse.

Det store spørgsmål er så, hvordan Apple skal klare at føre de to verdener sammen. Misek mener at den kommende quad-core ARM-processor A6 kan spille en afgørende rolle.

Det ventes at den kommende iPad 3 – der måske kommer i første kvartal af 2012 – vil bruge A6-processoren ligesom den iPhone 5, der ventes til næste sommer (analytikeren betegner den iPhone, der ventes lanceret i år, som iPhone 4S).

Misek forventer at Apple vil bruge A6 i sin Macbook Air, mens de nuværende Macbook Pro og Mac desktop-modeller fortsat vil bruge Intel-processorer indtil man er klar med en 64-bit ARM-platform i 2016. Til den tid vil Apple føre alle sine computere over på en kombineret iOS / OS X platform der kører på ARM.

Det handler ikke kun om teknikken. Misek fremhæver at Apple dermed kan levere den samme brugeroplevelse på tværs af enheder. Det vil altså betyde at operativsystemet betjenes på samme måde, hvad enten man sidder med en iPod, iPhone, iPad eller Macbook Air-computer.

”Brugerne kan tage enhver iPhone, iPad eller Mac (eller tænde for deres iTV) og bevæge indhold sømløst mellem dem og samtidig sørge for at indholdet er optimeret til den aktuelle bruger og enhed”, skriver analytikeren.

Hvis Apple vælger at standardisere alle sine enheder på den samme processor-platform vil det blive meget lettere at udvikle et fælles operativsystem.

Det kan tage længere tid at flytte high-end-systemerne over på ARM-processorer – ydelsen er stadig lavere end på Intel-platformen – men analytikeren forventer altså, at alle Apple-produkter fremover vil køre med ARM.

Der har tidligere været rygter om at Apple vil bruge ARM i sine Mac-modeller, men firmaet har aldrig selv bekræftet det. Apple har heller ikke kommenteret historien om, at iOS og OS X smelter sammen.

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse