42 procent har ikke investeret i eDag2-løsninger

Knap to måneder før eDag2 mangler godt 42 procent af de offentlige myndigheder at investere i de løsninger, der skal gøre det muligt at sende og modtage sikker e-post og som er grundlaget for eDagen 1. februar.

Juledagene og januar bliver tilsyneladende en travl tid hos mange offentlige myndigheder og institutioner. Således mangler mere end 150 myndigheder at investere i løsninger, som skal gøre det muligt at sende og modtage sikker e-post ved skæringsdatoen for eDag2, 1. februar.

Ifølge et svar fra videnskabsminister Helge Sander til Folketingets udvalg for videnskab og teknologi, havde kun 220 af de i alt 378 offentlige myndigheder, der er omfattet af eDag 2, 6. december implementeret eller besluttet at implementere en bestemt sikker e-postløsning.

Dermed mangler mere end 150 offentlige myndigheder, svarende til 42 procent, at tage stilling til hvilken løsning de skal implementere og få det gjort inden 1. februar.

En del af myndighederne og institutionerne er dog tilsyneladende forholdsvis langt fremme. Således erklærede i alt 313 myndigheder 6. december, at de forventer at være klar med sikre e-postløsninger på eDag2-skæringsdatoen 1. februar.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job