VoIP kan misbruges til indtalte spambeskeder

Spam plager internet-brugere over hele verden, og nu advarer en sikkerhedskonsulent om, at VoIP kan misbruges til forsendelse af indtalte spam-reklamer.

En sikkerhedskonsulent vurderer, at VoIP kan misbruges til forsendelse af indtalte spam-reklamer, på samme vis som spammere i dag misbruger e-mail til forsendelse af reklame for porno, Viagra og lignende.

"Det, man kan frygte i forbindelse med spam via VoIP, er, at en internetadresse erstatter telefonnummeret, hvilket indebærer, at spammere kan bruge de samme værktøjer til at generere trafik, som i dag bruges til e-mail," siger Tom Kershaw administrerende direktør hos VeriSign til nyhedstjenesten CNet.

I dag benytter omkring 600.000 brugere sig af muligheden for VoIP, hvorfor markedet endnu er for lille til at tiltrække sig de store telemarketingbureauers opmærksomhed, men markedet er i kraftig vækst. Analyseselskabet IDC forudsiger, at markedet for VoIP vil vokse fra 3.3 milliarder i 2003 til 15.1 milliarder i 2007.

Når antallet af VoIP-brugere først stiger, er det kun et spørgsmål om tid, før spammere slår til for at udnytte mulighederne for forsendelse af spam via telefonen.

Spammere kan ved brug af VoIP sende telefonbeskeder til tusindvis af modtagere på samme tid - ligesom internetbrugere oplever via e-mail i dag.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly