Artikel top billede

Massiv trafik fra iPhone i sommerferien

At iPhone 4 skulle have et udbredt antenneproblem, kan ikke ses i statistikken.

Et kort klem om telefonen, og så skulle iPhone 4 være uden for forbindelse med omverdenen.

Sådan bliver antenneproblemet den nye telefon fra Apple ofte fremstillet.

Men hvis radiosignalet skulle være så svagt, så ville det ikke være særlig sjovt at surfe med telefonen. Men statistikken fortæller en anden historie. Masser af brugere surfer med deres iPhone.

Firmaet Netmarketshare har kigget i statistikken og kan fortælle, at der har været en voldsom stigning i antallet af besøgende på hjemmesider fra den mobile Safari-browser siden lanceringen. Ifølge Netmarketshare var juli en rekordmåned for søgninger via iPhones. Det sker med en stigning fra 0,59 procent af samtlige søgninger i juni til 0,7 procent i juli.
De reporterede antenneproblemer vedrører primært telefon- og data-forbindelsen. En forklaring på væksten kunne derfor også være, at mange bruger WiFi-forbindelser. Det melder historien intet om.

Til gengæld var trafikken meget jævn i maj, men det begrunder Netmarketshare med, at der ikke er blevet solgt mange iPhone 3GS i tiden op til lanceringen af iPhone 4.

Apple kan også glæde sig over, at surf på iPhones Ifølge Netmarketshare er steget dobbelt så hurtigt som trafikken på Android-telefoner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere