MarkedsCentret imod TDC-afgørelse

Formanden for MarkedsCentret, Chresten Anderson kritiserer IT- og Telestyrelsens afgørelse overfor TDC, der konkluderede, at TDC har uindskrænket monopol.

Udviklingen på teleområdet har overhalet IT- og Telestyrelsen. Det mener Chresten Anderson, formand for MarkedsCentret, der er en uafhængig tænketank, der søger at fungere som inspirationskilde indenfor økonomi og analyser af markedet.

IT- og Telestyrelsen er begyndt, i tråd med EU-regler på området, at fremlægge de såkaldte markedsafgørelser for at regulere markedet. Den første afgørelse i en række kom mandag, og den erklærede, at TDC havde uindskrænket monopol. Det er disse afgørelser, MarkedsCentret sætter sig op imod.

»Udviklingen, det vil sige markedskræfterne har tydeligvis overhalet kommissærer og reguleringsmyndigheders egne bestræbelser på at skabe øget konkurrence,« siger Chresten Anderson.

MarkedsCentret mener, at det er naturligt for langt de fleste typer af markeder, at der findes virksomheder med mere eller mindre dominerende markedsandele, og Chresten Anderson mener, at der, som det ser ud nu, er en god konkurrence på teleområdet, og at der derfor ikke skal prisreguleres.

»Hvis EU-kommissærerne og styrelsesmyndigheder prøvede at se bort fra udviklingen af deres egne - og ganske enestående - monopol-definitioner, ville de ligesom resten af befolkningen opdage, at konkurrencen samt mængden af udbud og alternativer på telemarkedet aldrig har været større end de er det i dag,« siger han.

Han mener, at det er på tide at gøre op med forestillingen af det perfekte marked som et marked bestående af tusindvis af små, ensartede virksomheder, og at kun den frie, uregulerede konkurrence leder til et mere velfungerende marked.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S