Google slår ned på kaos i Android-land

Google strammer nu grebet om sit mobile operativsystem.

Artikel top billede

Playtime is over.

Sådan indleder Businessweek en historie om Googles nye strategi for Android. Nu skal det være slut med kaos i Android-land. Google vil rydde op og sørge for at alle marcherer i samme retning.

I de sidste par måneder har Google sendt et klart budskab til de store teleselskaber og mobiltelefon-producenter: det er slut med vilkårlige ændringer i softwaren. Slut med partnerskaber uden Googles blåstempling. Fremover skal firmaer som ønsker tidlig adgang til Googles nyeste software først sørge for at få deres planer godkendt hos Google.

Businessweek har talt med et dusin topchefer hos selskaber som spiller en afgørende rolle i Android-økosystemet, og de fortæller alle den samme historie. Det er blandt andet LG, Toshiba og Samsung, der er påvirket af Googles nye politik, men også Facebook, som angiveligt forsøger at udvikle en Android-enhed.

Reaktionerne har været blandede – flere har ligefrem klaget over Google til det amerikanske justitsministerium.

Tidligere gjorde Google alt for at få så mange som muligt til at bruge Android. Nu har tiderne ændret sig. Google er begyndt at stille skrappe krav – især til firmaer, som ønsker at inkludere Google-tjenester som søgning og kort på deres mobile enheder.

Nu er Android selvfølgelig open source, så alle kan bruge operativsystemet. Men det er kun de firmaer, som holder sig til Googles regler, der kan regne med at få tidlig adgang til de nye versioner – og dermed have en fordel i forhold til konkurrenterne.

Netop det faktum, at Android er open source og gratis, har hjulpet operativsystemet med at tage store markedsandele. Androids andel af smartphone-markedet er steget fra 9 pct. i 2009 til 31 pct. i dag.

Men de mange forskellige Android-versioner og -enheder har skabt en kaotisk situation på markedet. Det er efterhånden et stort besvær for Google at udsende sikkerheds-opdateringer til de forskellige ”builds”, og softwarefirmaer har også svært ved at tilpasse deres Android-apps til hver eneste version og enhed.

Nu skal der altså ryddes op. Google er begyndt at indføre ”non-fragmentation clauses” i sine licensaftaler som betyder at producenter af Android-telefoner kun har begrænsede muligheder for at modificere operativsystemet. Google vil også bestemme hvem producenterne kan indgå partnerskaber med.

Facebook har angiveligt arbejdet på at udvikle sin egen version af Android til smartphones, men nu skal Google godkende alle ændringer som Facebook har lavet. Google har også forsøgt at blokere lancering af Android-enheder fra Verizon, som bruger Microsofts Bing som søgemaskine.

Google tager sig også længere tid om at frigive kildekoden til de forskellige Android-versioner. Forleden kunne Google fortælle at man ikke har tænkt sig at frigive koden til tablet-udgaven Honeycomb i den nærmeste fremtid.

Dermed ser det ud til, at Googles mobile open-source operativsystem bliver lidt mindre åbent fremover.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job