Piratsoftware koster erhvervslivet millioner

Virksomheder i Norden måtte i 2002 slippe knap 4 millioner kroner for at have brugt ulovligt kopieret software.

Brancheorganisationen for computerprogrammer, Business Software Alliance (BSA), modtog i 2002 i alt 632 anmeldelser om virksomheder i Norden, der brugte ulovligt kopieret software.

Det førte til 299 tilfælde, hvor BSA i alt kunne indkassere knap 4 millioner kroner efter forlig med virksomheder, der havde benyttet piratsoftware.

BSA anslår, at 26 pct. af den software, som danske virksomheder anvender, er piratkopieret, og de vurderer desuden, at softwarefirmaerne alene i Danmark taber 210 millioner kroner, på grund af at virksomhederne ikke har styr på deres softwarelicenser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere