Her er teleselskabernes principper for det åbne internet

Telebranchen er blevet enige om spilleregler for netdiskrimination.

Når en dansker køber en internetforbindelse, så må udbyderen ikke pludselig rive båndbredden væk under tjenester som Skype eller konkurrerende video-tjenester.

Det fastslår telebranchen i et nyt sæt principper.

"Det vigtige er, at forbrugerne ved hvad de får, og at de ikke pludselig får skjulte prioriteringer på forbindelsen - at der er fuld gennemsigtighed," siger Jakob Willer, direktør for brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, til ComON.

I Sverige har kunder på eksempelvis 3's net været forbudt at benytte Skype på dataforbindelsen. Det ville sandsynligvis være i strid principperne i den danske brancheaftale, der dog ikke er bindende for teleselskaberne. Målet med de nye principper er at sikre fri konkurrence og at undgå vildledte kunder.

Samtidig har telebranchen netop etableret et nyt "Forum for netneutralitet," hvor både teleselskaberne, IT- og Telestyrelsen og eksempelvis Forbrugerrådet inviteres til at sidde. I forummet skal parterne diskutere, hvordan udviklingen inden for netneutralitet går.

Hvis de ønsker det, kan teleselskaberne bryde principperne uden straf. Videnskabsministeren kan dog med den nye telelov altid udstede en bekendtgørelse, som fastlægger stramme principper for netneutralitet. Branchen håber at kunne slippe for statsstyring ved at holde sig til en selvregulering, som politikerne er tilfredse med.

De nye principper gælder kun for almindelige "best effort"-internetforbindelser. Det vil sige alle de internetprodukter, som de almindelige privatkunder køber i dag. Den gælder ikke for særlige internetforbindelser, der går under betegnelser som "managed networks" eller "specialised services". Det er tjenester, der er dedikeret et specielt produkt. Dermed åbner aftalen for, at internetudbyderne vil kunne udbyde specielle produkter med begrænsninger. Det vil dog kræve, at de tydeligt oplyser kunderne om, at det et begrænset internetprodukt.

De fem principper er her:

  1. Brugerne har ret til en internetadgang med deklareret kapacitet og kvalitet
  2. Brugerne har ret til at tilgå lovligt indhold og at anvende applikationer og tjenester efter eget valg forudsat, at det ikke påvirker netintegritet
  3. Brugeren skal have adgang til gennemsigtighed, dvs. brugerne skal kunne få indsigt i, hvilke relevante trafikstyrings principper en internetudbyder anvender
  4. Brugerne skal sikres adgang til konkurrerende udbud af tjenester og indhold
  5. Internetudbyderne skal ikke diskriminere i forhold til bestemte tjenester, indhold eller applikationer
     

En uddybning af principper kan læses i .docx-dokumentet nedenfor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S