Artikel top billede

Asus: Wintel-tiden er forbi

Microsoft og Intel har længe domineret it-verden, men det er måske forbi nu.

Den såkaldte Wintel-æra (Windows og Intel) er forbi. Det siger Asus-chef Jonney Shih til Digitimes. It-verden er midt i en overgangsfase lige nu, hvor smartphones og tavlecomputere overtager stadig flere pc-funktioner - og omvendt henter de traditionelle pc-operativsystemer også inspiration fra mobil-verden. De gamle "monopolister" Microsoft og Intel spiller kun en mindre rolle i denne udvikling.

Den tid hvor Microsoft og Intel kunne diktere udviklingen - Microsoft leverede softwaren og Intel kom med processoren - er altså forbi. Ihvertfald hvis man skal tro Jonney Shih, som mener at ingen soft- eller hardwareleverandører længere kan dominere det globale it-marked sådan som det er set tidligere.

Den største vinder lige nu er ARM, som har leveret sit processordesign til mange af de nye mobile enheder. ARM har en afgørende fordel i det lave energiforbrug i sine chips. Det kommende Windows 8 kører også under ARM og det ventes at ARM dermed vil kunne tage springet ind i pc-markedet.

Men budskabet fra Asus er, at systemleverandører har gode chancer for at få en afgørende rolle i det nye it-marked. De er tættere på kunderne end f.eks. chipfirmaerne og kan investere stort i forskning, udvikling og design af nye produkter.

Asus vil lære fra sine store konkurrenter som Apple og Sony, og satser på at få en afgørende rolle i den nye pc-æra, hvor grænserne mellem bærbare, tavlecomputere og smartphones er ved at blive udvisket.

De kommende år kan blive en dramatisk omvæltning for it-markedet. ARM-chef Tudor Brown har forudsagt, at 40 pct. af alle bærbare kører med ARM-processorer i 2015. Intel har reageret ved at annoncere nye lavenergi-processorer, og AMD har netop lanceret sin Llano APU, hvor grafik og cpu smelter sammen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere