Coolshop nomineret til tre e-handelspriser

FDIH sætter onlinespilforhandleren Coolshop i top-tre til e-handelsprisen i tre kategorier.

FDIHs E-handelsjury har udpeget spilforhandleren Coolshop som mulig vinder af e-handelsprisen i tre kategorier. I første omgang har prisjuryen indstillet kandidater til e-handelsprisen, og nu har juryen fundet de tre virksomheder, der skal dyste om første-, anden- og tredjepladsen for hver kategori.

Coolshop er nomineret i de tre kategorier B2C (Business to Consumer), Forbrugerelektronik og Cross-border (international ekspansion). Coolshop deltager desuden også i den åbne brugerkategori.

»Vi er helt vildt stolte af, at vi tre knejter fra Nordjylland (Jacob Risgaard samt Mike og Mark Dalsgaard Nielsen, red.), har fået chancen for at blande os med nogle enorme internationale virksomheder,« siger Jacob Risgaard.

Med tre nomineringer, er Coolshop den onlinevirksomhed, der har fået flest nomineringer i år, og det giver store forventninger hos Coolshops marketingdirektør.

»Jeg vil være virkelig skuffet, hvis vi ikke får mindst en pris,« siger Jacob Risgaard.

E-handelsprisens konference og prisfest finder sted torsdag den 25. marts i Børsen, København.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere