Expert-kæden fyrer og formindsker

Faldende salg fører til fyring af 32 mand og lukning af elektronik-kædens Sjællands-kontor.

Expert fyrer over halvdelen af de ansatte på kædekontoret i Brøndby. Det sker, når Experts to kontorer bliver samlet til et. Fremover vil Expert-butikkerne og de andre kæder i Expert-familien blive administreret fra det nuværende kontor i Søften udenfor Århus.


»Desværre indebærer det også, at vi må sige farvel til flere dygtige medarbejdere. Det er dybt
beklageligt, men vi bliver desværre nødt til at agere og tilpasse organisationen,« siger Experts administrerende direktør Lars Christensen.

Brøndbykontoret har traditionelt været hjertet i Expert-koncernen, der foruden brunvarekæden også omfatter Proshop og hvidevarekæden Punkt1. I øjeblikket arbejder de ansatte i Brøndby med administration af de butikker, som koncernen selv ejer foruden at være fælles økonomiafdeling for den danske del af koncernen.


Mens 32 i Brøndby mister jobbet har de resterende 21 ansatte fået tilbudt at flytte med til Søften, hvor de vil blive kolleger til de 90 medarbejdere, der er ansat på det østjyske kontor.

Ifølge Lars Christensen sker sammenlægningen fordi danskerne køber færre af de varer som Expert-butikkerne sælger. Det er især hvidevaresalget der er faldet i takt med det faldende byggeri, forklarer han, mens brunvaresalget i Expert-butikker »går ganske godt«. For at tilpasse virksomheden til det faldende salg, må der skæres i omkostningerne og dermed har Expert valgt at lukke Brøndbyafdelingen.

Lars Christsensen tiltrådte som direktør i Expert for seks uger siden. Efter dagens nyhed om lukning og fyring, håber han, at det ikke er nødvendigt med flere afskedigelser.

»Jeg har brugt det meste af tiden indtil nu på den defensive front og har nu lavet så dybt et indgreb, at jeg forventer, at det rækker i denne omgang. Jeg håber meget, at jeg fremover kan være på den offensive front og generere mere omsætning,« siger Lars Christensen.

 

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S