75 millioner papirer skal scannes

Fra 2008 skal tinglysning klares over nettet. Først venter dog et scannings-arbejde af dimensioner.

Tinglysning via gamle slidte journaler er snart fortid. Fra 26. marts 2008 skal al tinglysning ske via nettet. Det betyder, at omkring 80 procent af alle tinglysningssager skal kunne klares på få minutter via en digital signatur.

Danmark er det første land med et fuldt elektronisk tinglysningssystem. Digitaliseringen er et resultat af, at alle landets tinglysninger skal samles i Hobro på grund af domstolsreformen. Den elektroniske tinglysning forventes at spare 300-400 millioner kroner om året for de professionelle brugere og omkring 100 millioner kroner for private.

CSC har modtaget den trecifrede-millionordre på it-systemet, og de skal nu i gang med at udvikle, implementere og drive det nye system til digital tinglysning.

I dag er det nuværende system til tinglysning baseret på papirdokumenter og sagsbehandlingen kan tage op til 10 dage. Fremtidens tinglysning, der vil ske uden brug af papirdokumenter og ved hjælp af digital signatur, skærer den tid ned til nogle få sekunder.

Før den papirløse tinglysning bliver til virkelighed, skal der også scannes omkring 75 millioner stykker papir. De mange papirer er samlet hos landets 82 tinglysningssteder siden 1925.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen