Google holder liv i fordomme om kinesere

Autofuldførelsen i Google spreder racistiske budskaber, siger kritikere.

Hvis man søger på frasen "Chinese people" i Google, er det ikke flatterende forslag, der dukker op. Allerede inden man har afsluttet sin søgning, gætter Google Instant på, at man søger oplysninger om, at kinesere spiser børn eller oplysninger om det kinesiske folkefærds tendens til at spytte.

Google Instant er en autofuldførelse funktion, som foreslår de mest oplagte afslutninger på de søgeord, som man indtaster i Google. Det er den samme funktion, som også færdiggør søgningen "Black people" med ordene "stole my car".

På den måde er Google uforskyldt, men systematisk med til at holde live i fordomme. Det mener en australsk anti-racisme-debattør:

"Der er mange, der bare surfer rundt på Google, når de keder sig, og som ofte klikker på de ting, der virker mest provokerende eller hadefulde," siger australske Alex Gollan til Sydney Morning Herald.

Googles hjælpende hånd til sine brugere kan ifølge ham risikere at fastholde fordomme, fordi funktionen opfordrer brugere til at klikke på krænkende materiale og hadefulde links. En professor mener tilmed, at det kan være med til at legimitere fordommene.

Google oplyser, at funktionen er tiltænkt som en måde til "objektivt at afspejle indholdet på nettet". Både det positive og det knap så positive. Men firmaet vil gerne tilbyde at fjerne hadefulde forslag, hvis de bliver anmeldt.

Det lader ikke til, at de krænkende forslag i Google Instant også gælder danske søgninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse