Apple er på vej med stor lancering

Apple forbereder en stor ny produktlancering - det kan være alt fra en mobil videoafspiller til en iPod-mobiltelefon.

En ting er sikkert; Apple har inviteret pressen til en stor produktlancering i San Francisco tirsdag den 7. september. Den kortfattede invitation antyder, at der er tale om et banebrydende produkt på linje med den første 5 GB iPod, der blev lanceret for fire år siden.

»1.000 sange i din lomme ændrede alt. Nu gør vi det igen,« hedder det i invitationen, men mere vil Apple ikke røbe.

Det har selvfølgelig fået spekulationerne til at koge over, og de fleste gætter på en af to muligheder. Enten er Apple på vej med en iPod der kan afspille video, eller også er der tale om en iPod-mobiltelefon.

Flere pladeselskaber har indgået aftaler med Apple om distribution af musikvideoer gennem iTunes-tjenesten i den seneste tid. Apple har ikke selv bekræftet, at man er på vej med en video-iPod, men pladeselskaberne fortæller at Apple udvikler en mobil videoafspiller.

Samtidig har Samsung Electronics afsat helt op til 40 procent af sin Flash-produktion til Apple. Det tyder på, at firmaet er på vej med en mobil enhed med meget stor lagerkapacitet.

På den anden side melder flere amerikanske medier, at det mystiske produkt er en iPod-mobiltelefon, som Apple og Motorola vil præsentere i næste uge. Telefonen skal i første omgang sælges til kunder hos teleoperatøren Cingular Wireless.

Ideen er, at brugerne kan købes musik hos iTunes på nettet og overføre musikken fra computeren til mobiltelefonen.

Motorola har allerede bekræftet, at selskabet udvikler en iTunes-kompatibel telefon, som skulle komme på markedet i september.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS