Yahoo-software kommer som open source

Yahoo vil frigive flere af sine teknologier under en open source-licens.

Artikel top billede

Flere af de teknologier som Yahoo har udviklet for at håndtere et meget stort antal brugere på sine websteder bliver nu frigivet som open source. Det skriver Computerworld.com. Yahoo har tidligere doneret sin Traffic Server proxy til Apache Software Foundation. Nu vil man blandt andet frigive flere af sine storage-teknologier.

Nu har man nedsat en arbejdsgruppe, der skal vurdere hvilke teknologier der skal være open source. Det er systemer, som kan være brugbare for andre virksomheder end Yahoo – men som ikke nødvendigvis giver Yahoo en konkurrencemæssig fordel.

Yahoo vil altså ikke slippe kerneteknologier, som har stor betydning for selskabets forretning.

I et interview i Bangalore siger Yahoos chefarkitekt, David Chaiken, at det kræver meget tid og energi at komme gennem open source processen, og bygge et fællesskab omkring open source, så firmaet vil først sikre sig at der overhovedet er interesse fra udviklernes side.

Der er flere grunde til, at Yahoo vælger at frigive teknologier som open source. Det skal hjælpe med at styrke Yahoo som varemærke og samtidig tiltrække udviklere, som måske senere kunne være interesseret i at arbejde for Yahoo. Det skal også styrke forholdet til universiteter og andre virksomheder.

Desuden kan der være en økonomisk fordel for Yahoo, hvis man kan få open source-udviklere til at videreudvikle og forbedre sine teknologier.

En stor del af Yahoos it-infrastruktur bygger allerede på open source-software, herunder Apache Hadoop. I øjeblikket forsøger Yahoo at samle og standardisere sine it-systemer med Hadoop.

Efter mange år med opkøb og forskellige interne projekter er Yahoo endt med et mylder af forskellige it-systemer, som i mange tilfælde overlapper og udfylder de samme funktioner. I de sidste år har man arbejder på at integrere de forskellige it-systemer og dermed undgå dobbeltarbejde.

David Chaiken fortæller at Yahoo har udviklet en ”content agility platform” som primært bygger på Hadoop.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S